PRODUKTY, KTÓRE OCZYSZCZĄ ORGANIZM Z TOKSYN:
1. Awokado
Oto jedno z najlepszych źródeł witamin i minerałów. Chroni mózg, serce, przeciwdziała nadci-śnieniu, przyspiesza przemianę materii i rewelacyjnie oczyszcza organizm z toksyn. Detoksy-kacyjne właściwości owoc ten zawdzięcza obecności glutationu, który neutralizuje wolne rod-niki i oczyszcza ciało z pestycydów. Glutation nazywa się także często królem przeciwutlenia-czy.
2. Kapusta
Kapusta to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów - jest bowiem znakomitym źródłem fosforu, manganu, miedzi, wapnia, żelaza, witamin A, C, E, z grupy B i siarki, która pomaga pozbyć się z organizmu wszelkich zanieczyszczeń, toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Aby wspomóc proces detoksykacji, dietetycy zalecają picie soku z kiszonej kapusty (najlepiej rano na czczo i po kolacji).
3. Cytryna
W soku z cytryny znajdują się silne przeciwutleniacze. Aby wspomóc proces oczyszczania organizmu, zaleca się co rano wypicie szklanki wody z cytryną. Zabieg ten wpłynie również ko-rzystnie na twoją przemianę materii.
4. Grejpfrut
Grejpfrut nie tylko świetnie oczyszcza z toksyn, ale również wspomaga proces trawienia i przemianę materii. W celu detoksykacji organizmu zaleca się głównie spożywanie świeżych owoców - w formie stałej, lub picie soku ze świeżo wyciśniętego grejpfruta.
5. Czosnek
Oto kolejny produkt, który pomoże ci odtruć twój organizm w naturalny sposób. Jest to do-skonałe źródło siarki zaraz po kapuście i brokułach oraz jeden z najsilniejszych produktów o właściwościach odtruwających. Wspiera produkcje enzymów trawiennych w wątrobie i bierze udział w produkcji glutationu.
6. Brokuły
Podobnie jak kapusta, zawierają spore ilości siarki, wspomagającej odtruwające czynności wą-troby. Dietę bogatą w brokuły zaleca się również w celu oczyszczenia naczyń ze złogów tłusz-czu i cholesterolu.
7. Żurawina
Te małe mięsiste owoce znane są głównie ze swoich antybakteryjnych i przeciwzapalnych wła-ściwości, wykorzystywanych głównie w leczeniu infekcji dróg moczowych. Nie każdy jednak wie, że spożywanie żurawiny także wzmacnia zęby, dziąsła, chroni przed wrzodami oraz przy-spiesza odtruwanie i ułatwia pozbycie się zalegających szkodliwych złogów. Oczyszczające właściwości żurawina zawdzięcza obecności antyoksydantow.
LEKKIE PRZEKĄSKI
1. Jogurt z owocami
By poczuć się naprawdę lekko, warto wybrać jogurt naturalny, który w swoim składzie ma jedynie mleko i bakterie jogurtowe. Jogurt naturalny ma także dużo wapnia, witamin z grupy B oraz wspomniane wyżej, żywe kultury bakterii, które przyspieszają perystaltykę jelit, ułatwiając odchudzanie. Wybierz ten o łagodnym smaku, zaplanuj go jako wieczorną przekąskę, dodaj garść owoców (mogą być mrożone jagody, truskawki, maliny lub granat czy jabłko). Możesz je z jogurtem zmiksować, a otrzymasz pyszny koktajl.
2. Deser czekoladowy
Tak, oczy cię nie mylą. Wieczorem możesz zjeść deser czekoladowy, bez ryzyka dodatkowych wałeczków w talii. Musi to być jednak deser przyrządzony według naszego przepisu - weź 3 łyżki mleczka kokosowego (ewentualnie mleka migdałowego, które kupisz w sklepie ze zdrową żywnością), dodaj do niego 30 gramów (3 łyżki) odżywki białkowej w proszku o smaku czekoladowym i łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego (nazywane jest mączką lnianą, dostępne także w sklepach ze zdrową żywnością). Wymieszaj te składniki w miseczce.
3. Kanapka z indykiem
Zamiast wycieczek do kuchni i po raz kolejny otwierania i zamykania lodówki - po prostu zrób kanapkę. Wybierz pełnoziarniste pieczywo, połóż na nim plaster wędliny z indyka (lub pieczonego mięsa - indyka, kurczaka czy chudej wołowiny), dodaj sałatę, pomidora i trochę niskotłuszczowego sera. Taka kanapka to świetny pomysł na wieczorną przekąskę - syci na długo, jest zdrowa i na pewno nie odłoży się w postaci dodatkowych kilogramów.
4. Serek wiejski light
To świetny pomysł na przekąskę, ponieważ ma sporo białka (16 g w 150 gramach), a mało węglowodanów (około 4 g w 150 gramach). Jako produkt naturalny nie ma (a przynajmniej nie powinien mieć) zagęstników, barwników czy konserwantów. Serek dobrze smakuje bez żadnych dodatków, ale możesz dosypać do niego garść pokrojonych owoców, bakalii czy orzechów.
5. Orzechy włoskie
Orzechy włoskie to bogactwo przeciwutleniaczy, w tym witamin C i E, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych, które nas chronią przed chorobami serca i miażdżycą naczyń krwionośnych. Orzechy włoskie zawierają jeszcze kwas lanolinowy, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Są też źródłem pierwiastków: potasu, magnezu, fosforu, wapnia i żel.
Najmniej kaloryczne owoce:
1. Truskawki 28 kcal/100g
2. Maliny 29 kcal/100g
3. Grejpfrut 36 kcal/100g
4. Melon 37 kcal/100g
5. Arbuz 37 kcal/100g
6. Mandarynki 43 kcal/100g
7. Pomarańcze 44 kcal/100g
8. Jabłka 47 kcal/100g
9. Brzoskwinie 47 kcal/100g
10. Borówki 58 kcal/100g
Najmniej kaloryczne warzywa:
1. Ogórki kwaszone 11 kcal/100g
2. Kapusta kwaszona 12 kcal/100g
3. Seler 14 kcal/100g
4. Ogórek 14 kcal/100g
5. Rzodkiewka 14 kcal/100g
6. Cukinia 15 kcal/100g
7. Szpinak 16 kcal/100g
8. Boćwina 17 kcal/100g
9. Bakłażan 21 kcal/100g
10. Korzeń selera 27 kcal/100g
DIETA 1000 kcal
ŚNIADANIE
250 kalorii ma (śniadanie) np:
- pełnoziarnista bułeczka z łyżeczką masła, 2 plastrami szynki gotowanej i kilkoma plastrami ogórka;
- 3 dag płatków czekoladowych z połową opakowania jogurtu waniliowego i mandarynką
- 10 dag twarożku z łyżeczką śmietany (posłodzony słodzikiem), z połową pomarańczy i połową jabłka oraz 10 dag malin;
- kromka ciemnego pieczywa z łyżeczką margaryny, liściem sałaty, i plasterkiem żółtego sera (z pomidorem);
- kromka chleba z pełnego przemiału z łyżeczką masła i 5 dag twarożku i pomidorem;
- jajko usmażone na łyżeczce masła ze szczypiorkiem i kromką ciemnego chleba;
- mała bułeczka z łyżeczką masła oraz 2 łyżeczkami dżemu.
DRUGIE ŚNIADANIE LUB PODWIECZOREK
100 kalorii ma (II śniadanie, podwieczorek) np:
- kromka chleba z masłem i pomidorem
- kromka chrupkiego chleba z 2 łyżeczkami twarożku i pomidorem,
- kromka pumpernikla z masłem i pół ogórka,
- filiżanka zupy pomidorowej z ryżem,
- 100 ml wywaru warzywnego z roztrzepanym jajkiem,
- marchewka z jabłkiem i sokiem cytrynowym,
- 2 pomidory, 2 cebulki ze szczypiorkiem,
- 6 cieniutkich plasterków polędwicy wieprzowej,
- 4 cienkie plasterki mortadeli,
- plasterek szynki gotowanej,
- 6 plasterków polędwicy drobiowej,
- 10 dag serka homogenizowanego z 10 dag truskawek,
- 10 dag sera chudego ze szczypiorkiem,
- szklanka maślanki z kromką chrupkiego pieczywa,
- mały banan,
- grejpfrut,
- 2 brzoskwinie,
- 2 jabłka,
- 2 delicje,
- 5 kostek czekolady,
- 3 kulki lodów owocowych.
OBIAD
350 kalorii ma (obiad):
- 10 dag usmażonej na łyżce oleju piersi z kurczaka z cukinią, marchewką i i porem z kromką chleba pełnoziarnistego lub dwoma małymi ziemniakami
- 10-15 dag piersi z kurczaka usmażonej na łyżce oliwy z przyprawami o ugotowanymi 15-20 dag warzyw (1 ziemniak, do tego kalafior, brokuł, marchewka)
- 15 dag piersi indyka i 20 dag pieczarek usmażonych na łyżce oleju z 5 dag groszku oraz łyżką chudej śmietany (doprawione ziołami, solą i pieprzem)
- 10 dag mielonego mięsa (wyrobionego z łyżką twarożku, solą i pieprzem.) usmażonego w formie kotlecików z warzywami (papryka i cebula) na łyżce oleju.
-szklanka ugotowanego makaronu wymieszanego z sałatką z pomidora, papryki, ogórka i 2 łyżkami twarożku
- szklanka kaszy gryczanej z jajkiem sadzonym na łyżeczce oleju. Do tego szklanka maślanki lub kefiru
- szklanka zupy pomidorowej (czystej), 100 g ryby pieczonej (np. dorsz) , 100 g buraczków puree, 100 g surówki z kapusty kiszonej
- szklanka wywaru z jarzyn, upieczone bez skóry udko, 100 g kalafiora z wody, 100 g surówki z marchwi z chrzanem
- szklanka barszczu czerwonego czystego, dzwonko łososia ugotowane w warzywach, 100 g surówki z kapusty.
KOLACJA
200 kcal ma (kolacja):
- surówka z pora, kromka chleba wielozbożowego, szklanka herbaty bez cukru
- sałatka z tuńczyka (120 g tuńczyka w sosie własnym z 2 łyżkami kukurydzy i 2 łyżkami gotowanego ryżu, sól, pieprz), 1 szklanka soku owocowego
- 2 cienkie kromki chleba razowego z plasterkiem szynki drobiowej, 2 liście sałaty, pomidor, pół grejpfruta
- pierogi leniwe (twaróg chudy 50 g, białko z 1 jaja, mąka pszenna 15 g, olej sojowy 5 g, cukier 5 g) , warzywa sezonowe (50 g)
- zapiekanka z ryżu (50 g suchego) i jabłka (150 g)
- 150 g mintaja w galarecie, kromka chleba pytlowego z łyżeczką margaryny.